МАУП
імені Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї  України
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ІНСТИТУТ ПрАТ “ВНЗ “Міжрегіональна Академія управління персоналом

7 травня 2009 року з благословення Високопреосвященнішого АНТОНІЯ, Митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського у Хмельницькому інституті МАУП відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Православна педагогіка у формуванні підростаючого покоління».

Організаторами вченого зібрання виступили просвітницький відділ Хмельницької єпархії УПЦ, Хмельницький осередок Всеукраїнського Православного педагогічного товариства, ХІ МАУП.

Актуальність теми конференції зумовила велику активність викладачів вузів, шкіл та дошкільних закладів, вчителів Недільних шкіл, священнослужителів, представників ЗМІ, які прибули з різних міст та сіл України та взяли участь у роботі вченого зібрання. Усіх учасників конференції було більше 150 чол.

Робота конференції почалася молитвою – усі присутні заспівали тропар Пасці, також був виконаний «Духовний гімн» - «Боже, Великий, Єдиний…».

Першою була доповідь Високопреосвященнішого АНТОНІЯ, Митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського – «Задача сучасної педагогіки – перетворити школи у центри морального виховання».

«Якщо не поставити згубному впливу на людську свідомість потужний духовний заслон, то дуже скоро наша цивілізація перетвориться на тваринну зграю. Таке суспільство перестане бути спроможним до життя, тому що люди вже не будуть чути голосу совісті, віддаючи перевагу пристрастям, втративши людське обличчя та повністю зруйнувавши у собі моральний початок, - зазначив у слові Митрополита Антоній, - власне кажучи, те, що відбувається сьогодні у сфері масової культури є видимим свідченням того, як не завжди добрі приклади здійснюють вплив на масову свідомість юних людей. Нині кумирами молоді вже давно є не письменники, художники і мислителі, а популярні співаки та співачки, музиканти і спортсмени. Чому це відбувається? Тому що їх приклад дуже притягує і ці люди стають героями у свідомості молоді. Тож, і ми, якщо хочемо мати успіх у вихованні сучасного юнацтва, мусимо стати їх «героями». Викладачі Недільних, загальноосвітніх і вищих шкіл повинні також стати прикладами для сучасної молоді, такими людьми, поведінці яких хотілося б наслідувати в усьому...».

<«Ми живемо в інформаційному суспільстві, якому важливо докладати великих зусиль на виховання людини у процесі освіти і організації наукової творчості. А про виховання неможливо говорити, відкидаючи його релігійну складову…» - зазначив Владика.

Далі виступив директор ХІ МАУП – Білий Л.Г. розкривши необхідність запровадження християнських цінностей в освіту та виховання студентської молоді, що підкріплено вже 6-ти річним досвідом такої інтеграції на прикладі ХІ МАУП.

Після Директора інституту було надано слово доктору пед.наук. професору Тернопільського пед. Університету Л.А. Кондрацькій, яка у високо-науковій формі донесла до аудиторії розуміння Православної парадигми освіти, як чинника людиностановлення. Доповідач у своєму виступі піддала заслуженій критиці сучасні процеси, які відбуваються в освіті та необґрунтовану активну інтеграцію західної системи освіти в освіту України, а також обґрунтувала необхідність інтеграції православної складової в сучасну школу.

Далі мав слово доцент Вінницького педагогічного університету, кандидат мистецтвознавства В.М.Сініцин, який висвітлив роль Православної культури як освітянського простору, підкресливши важливість проведення подібних вчених зібрань, які є потужним генератором ідей для реальної педагогічної роботи.

Після В.Сініцина виступила декан ф-ту початкового навчання Хмельницької гум.-пед. Академії І.П.Ящук, зазначивши необхідність активізації волонтерського руху та співпраці вузів з православними Недільними школами у вихованні добра в майбутніх вчителів.

Доповідь «Вивчення історії Православної Церкви Поділля в курсі історії України як важливий чинник формування християнських цінностей учнівської та студентської солоді» була виголошена ст. викладачем кафедри суспільних дисциплін Хмельницької гум.-пед. Академії Ю.І.Блажевичем, який підкреслив необхідність вивчення історії Подільського краю в процесі відродження християнської складової у сучасній освіті.

Після Юрія Івановича виступив гість з Умані – викладач кафедри філософії та суспільствознавства Уманського Державного педагогічного університету, секретар Уманської єпархії – протоієрей Вадим Паєвський, тема доповіді була наступною: «Християнська етика у ВНЗ: досвід, проблеми та перспективи».

Далі мала слово регент Архієрейського хору Свято-Покровського кафедрального собору м.Хмельницького, ст. викладач кафедри теорії і методики мистецтв Хмельницької гум.-пед. Академії Л.Іванішина, зазначивши у своєму виступі важливу роль вивчення Церковного співу у профпідготовці майбутніх вчителів.

Виступом Л.Іванішиної було завершено 1-ше пленарне засідання вченого зібрання.

У перерві, учасники і гості конференції оглянули виставку дитячих малюнків вихованців Недільної школи Свято-Покровського кафедрального собору м.Хмельницького, а також мали задоволення бачити і чути виступ зразкового народного гурту «Берегиня» Хмельницької дитячої школи мистецтв.

Після перерви першою на 2-му пленарному засіданні виступила Балашова Ю.В., викладач Недільної школи Свято-Різдво-Богородичного храму м.Хмельницького. к.п.н., професор кафедри соціально-економічних дисциплін НАДПСУ ім. Б.Хмельницького з доповіддю «Християнська педагогіка: проблеми та перспективи», у якій розкрила необхідність співпраці вузів з церковними школами.

З темою «Позитивний вплив образотворчого мистецтва у Недільній школі на засвоєння програмного матеріалу» виступила викладач Недільної школи Свято-Покровського кафедрального собору м.Хмельницького Ж.М.Дацюк, розкривши практичний аспект викладання образотворчого мистецтва у Недільній школі та його користь для засвоєння програмного матеріалу дітьми молодшого віку.
Далі виступила викладач Недільної школи Свято-Покровського кафедрального собору м.Хмельницького О.М.Хіміч, яка розкрила важливу тему впливу викладання у Недільній школі на професійні якості вчителя початкових класів.

Після Олени Дмитрівни з доповіддю «Місцева Недільна школа: благодійна діяльність, навчання і відпочинок» виступила викладач Недільної школи с.Гречана Волочиського округу Теслюк Н.В., поділившись з присутніми авторськими напрацюваннями у місцевій Недільній школі що стосуються практичної методики викладання матеріалу і організації дозвілля вихованців. Важливим елементом у напрацюваннях доповідача є практичний елемент співпраці з місцевою школою, а також залучення дітей до благодійної діяльності, допомоги ближнім, немічним, тощо. Авторська програма місцевої Недільної школи обіймає предмети «Основи Православної культури», «Слов’янська мова», «Агіографія» і розрахована на 4 роки. Цікавим для слухачів був досвід організації парафіяльною Недільною школою дитячих літніх таборів відпочинку.

Продовжив вчене зібрання викладач ХІ МАУП, настоятель Свято-Миколаївського храму с.Копистин, прот. Сергій Причишин, виступивши з доповіддю «Педагогічні методи ректора КДА свщено-сповідника Амвросія Полянського і практика зразкових шкіл при Духовних семінаріях на поч. ХХ ст.», підкресливши необхідність повернення до освітянської спадщини минулого у відродженні духовної складової у сучасній освіті, а також нагадавши про небезпечні тенденції, які були на поч. ХХ ст. і залишаються актуальними для студентської молоді сьогодні.

Наступною, про деякі аспекти роботи Недільної школи храму Казанської ікони Божої Матері мікрорайону «Гречани» м. Хмельницького, розповіла викладач цієї школи – Ж.С.Гончар, поділившись з присутніми своїми напрацюваннями у сфері несіння духовної просвіти в приходській Недільній школі.

Далі виступив викладач ХІ МАУП, настоятель Свято-Володимирської каплиці м.Хмельницького – протоієрей Михайло Ільницький, зазначивши необхідність загального протистояння пропаганді розбрату і насильства, яке агресивно діє у сучасному світі, навіть з бігбордів з т.з. «соціальною» рекламою.

Ієрей Андрій Стасишин далі розповів про пастирську опіку дітей-інвалідів на прикладі співпраці Хмельницької єпархії з притулком для тимчасового проживання молодих інвалідів, акцентувавши на необхідності літургічного і євхаристичного відродження християнського світу і нашої місії у ньому.

Про практичний аспект створення дитячого церковного хору розповіла А.Костриця – вихователь дошкільного закладу № 3, регент дитячого хору м.Деражня, акцентувавши увагу присутніх на необхідності музичного виховання підростаючого покоління шляхом створення дитячих церковних хорів й формування у підростаючого покоління смаку до класичної музики, Церковного співу і Православного богослужіння. Алла Олександрівна поділилася з усіма надбаннями і проблемами, з якими довелося стикнутися при створенні дитячого хору і викладанні музики та співу у дошкільному закладі.

Про досвід роботи Недільної школи Свято-Воксресінського храму м.Красилова у своїй доповіді розповіла викладач цієї школи, вихователь дошкільного закладу № 1 м.Красилова - Трембач Лариса Володимирівна, презентувавши авторську розробку – щоденник вихованця Недільної школи, який поміг створити сам вихованець Недільної школи м.Красилова.

У заключному слові протоієрей Олександр Дацюк – секретар Хмельницької єпархії, зав. кафедрою теології ХІ МАУП, який вів вчене зібрання, подякував усім за участь у конференції та актуальні доповіді, а також висловив надію на активізацію подальшої педагогічної роботи на місцях та втілення у неї християнської складової, яка дозволить мати якісно нові результати нашої виховної діяльності.

Вчене зібрання було завершене вже після 17.00 – учасники конференції ще тривалий час спілкувалися між собою, обмінювалися телефонами і методичними розробками. Активність усіх учасників була зумовлена актуальністю піднятих питань, які, з Божою допомогою, будуть у майбутньому втілені у навчальні програми як вищих, так і загальноосвітніх і Недільних шкіл.

Інформацію взято з сайту www.fialco.org.ua